SharePoint – Klonowanie witryn

Oprócz skryptowej automatyzacji w zakładaniu witryn programu SharePoint 2013. Czasami przydatna jest również umiejętność klonowania istniejących już witryn. Szczególnie ta umiejętność przydaje się na przykład podczas testów różnych rozwiązań, gdzie potrzebne są gotowe strony zawierające już jakieś dane.Sam proces klonowania witryny nie jest zbyt skomplikowany. Tak naprawdę składa się z dwóch etapów. Pierwszym z nich jest utworzenie kopii zapasowej całej witryny do pliku na dysku. Aby tego dokonać wystarczy posłużyć się poleceniem Backup-SPSite wraz ze wskazaniem niezbędnych parametrów, do których zaliczamy odwołanie do kopiowanej strony oraz ścieżki do pliku w ramach której będzie składowana kopia. Na przykład:

Backup-SPSite -Identity "http://sp13.contoso.com/sites/TestStieA/" -Path "C:\backups\TestSiteA.bak"

Gdy kopia zapasowa zostanie pomyślnie zrzucona do pliku, możliwe jest przejście do drugiego etapu. Jednakże zanim do niego dojdziemy, możliwe jest wykonani kilku opcjonalnych operacji. Mianowicie, gdy chcemy aby sklonowane witryny znajdowały się w osobnej bazie danych, wystarczy ją wcześniej utworzyć:

New-SPContentDatabase -Name TestContentDB -WebApplication "TestWebApp"

W analogiczny sposób możemy utworzyć nową web aplikację, w ramach której będą tworzone klonowane witryny. Oczywiście niniejsze kroki zależą tylko od naszych indywidualnych potrzeb i są zupełnie opcjonalne. Dlatego gdy posiadamy już wymagane środowisko, wystarczy posłużyć się adekwatnym poleceniem jakim jest Restore-SPSite, w celu odtworzenia witryny z kopii zapasowej. W przeciwieństwie od klasycznego odtwarzania kopii zapasowej, podczas klonowania wystarczy w ramach parametrów wskazać nowy adres witryny, ścieżkę do utworzonego pliku z kopią zapasową oraz opcjonalnie wskazać bazę danych.

Restore-SPSite " http://sp13.contoso.com/sites/TestStieB/" -Path "C:\backups\TestSiteA.bak" -DatabaseServer "DBSrv\SP2013" -DatabaseName TestContentDB

Należy pamiętać, iż gdy dana witryna już jest wykorzystana rozwiązanie zwróci komunikat błędu. Problem można rozwiązań poprzez zastosowanie parametru –Force, jednakże należy pamiętać, iż spowoduje to nadpisanie obecnej witryny, odtwarzaną z kopi zapasowej.

Źródła:
https://technet.microsoft.com/pl-pl/library/ff607901.aspx
https://technet.microsoft.com/en-us/library/ff607788.aspx

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s