Usuwanie profilu wlan w systemie Windows 8.1

Windows 8.1 wprowadza kilka zmian w porównaniu ze starszymi edycjami tego systemu. Jedną z nich jest zarządzanie skonfigurowanymi profilami sieci bezprzewodowych. Na przykład w ramach systemu Windows 7 użytkownik w celu zarządzania w/w konfiguracją mógł posłużyć się panelem „Zarządzaj sieciami bezprzewodowymi…”. Niestety w ramach najnowszej dystrybucji systemu nie zobaczymy go więcej. Jest to dość kłopotliwe w momencie gdy chociażby chcemy usunąć zbędne profile.W takim razie jak tego dokonać nie posiadając wcześniej stosowanych narzędzi?

W tym momencie oczami wyobraźni widzę uśmiech na twarzy wszystkich skrypciarzy, gdyż możliwe jest to tylko i wyłącznie z wiersza poleceń. Do tego celu przydatna staje się wiedza z obsługi narzędzia jakim jest netsh, czyli network shell.

W pierwszej kolejności zaprezentuję w jaki sposób wylistować dostępne profile sieci bezprzewodowych jakie zostały skonfigurowane na stacji roboczej. Do tego celu posługujemy się poleceniem:

netsh wlan show profiles

 

…gdzie:

  • Netsh – wywołaj narzędzie
  • Wlan – przejdź do kontekstu zarządzania sieciami bezprzewodowymi
  • Show – pokaż
  • Profiles – profile

Dla ciekawostki dodam, iż nie są to jedyne informacje jakie możemy uzyskać o sieciach bezprzewodowych. Możemy również wykorzystać następujące polecenie w celu wyświetlenia pełnej konfiguracji jaka jest związana z omawianym tematem.

netsh wlan show all

Wracając jednak do tematu, w celu usunięcia zbędnego profilu wystarczy posłużyć się analogicznym poleceniem, jednakże gdzie parametr show zastępujemy stosownym delete, wraz z dodatkowym wskazaniem nazwy usuwanego profilu. Na przykład:

netsh wlan delete profile name="McD-Hotspot"

Po zastosowaniu powyższego polecenia otrzymamy stosowny komunikta: Profile „McD-Hotspot” is deleted from interface „Wi-Fi”. Następnie możliwe jest ponowne wylistowanie dostępnych profili gdzie możemy zaobserwować, iż stosowny profil faktycznie nie jest już dostępny.

Źródła:
http://windows.microsoft.com/en-us/windows-8/manage-wireless-network-profiles
http://technet.microsoft.com/pl-pl/library/cc755301(v=ws.10).aspx

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s