Windows 7 pseudo Core

Jak w miarę szybki sposób nauczyć się korzystania z Command line’a czy Powershella ??

Odpowiedź jest bardzo krótka – po prostu na co dzień z niego korzystać, korzystać i jeszcze raz korzystać. Wiem łatwo się mówi, początkowo sam nie raz odchodziłem od nich na rzecz GUI mając coś „pilnego” do zrobienia, a to głównie dla tego, iż nie znałem poleceń czy składni. Zresztą sam czasem zapominam skłądnię niektórych poleceń dlatego właśnie tutaj sobie je spisuję. Oczywiście dodam również, iż nie mam nic przeciwko explorerowi i graficznego interfejsowi – jest on łatwiejszy, szybszy i wygodniejszy w obsłudze. Niemniej w miejscu gdzie trzeba coś zautomatyzować (lub zabezpieczyć – czyt. Windows 2008 Core) Command line / Powershell jest niezastąpiony.

Więc jak w takim razie się przemóc ?? Najlepiej zrobić sobie przymusową terapię poprzez zmianę domyślnego shell’a w Windowsie. Domyślnie w każdej znanej mi wersji tego systemu (z wyjątkiem wersji serwerowego Core’a) jest nim Explorer.exe. Aby móc go zastąpić np. linią komend czy Powershell’em wystarczy nam jedna drobna zmiana w rejestrach, a konkretnie w ścieżce:

HKLM\Software\Microsoft\Windows NT\Currentversion\Winlogon

Znajduje się tam wpis o nazwie „Shell”, domyślnie jego wartość to właśnie explorer.exe.

Get-PSDrive
cd 'HKLM:\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon'
Get-ItemProperty -path. -name Shell
Set-ItemProperty -path. -name Shell -value cmd

Wystarczy, iż zmienimy tą wartość na np. cmd.exe (ewentualnie Powershell jak kto woli) i po restarcie maszyny możemy cieszyć się Windowsem w wersji pseudo Core.

Aby wrócić do poprzednich ustawień wstawiamy spowrotem explorer.exe

Set-ItemProperty -path. -name Shell -value explorer.exe

Nie jest to zupełnie jak w wersji serwerowej czyli system pozbawiony zbędnych elementów. Tak naprawdę wszystko zostaje po staremu z tą różnicą, iż jest ładowana inna powłoka przy starcie systemu. A gdybyśmy bardzo potrzebowali dostępu do GUI wystarczy z linii komend ręcznie uruchomić eksplorer.exe i wszystko wraca do normy – przynajmniej do czasu restartu lub ponownej zmiany w rejestrach.

Osobiście już wróciłem do „normalnego” shell’a, ale chociażby praca przez kilka dni na samej linii komend odkryła przede mną wiele możliwości tego narzędzia.

Źródła:
http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc939851.aspx

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s