Windows 7 na VHD

Rozwiązanie tutaj opisane jest tak stare jak W7, niemniej jednak gdzieś pośród artykułów dotyczących wdrożenia mi umknęło, a że właśnie z niej musiałem skorzystać więc teraz uzupęłnię swoją bazę wiedzy. Mianowicie chodzi mi o możliwość zainstalowania Siódemki na dyskach VHD. Możnaby zadać tutaj pytanie po co skoro od lat z powodzeniem wykorzystywano „normalne” sposoby instalacji systemów na dyskach fizycznych. Odpowiedzi jest kilka, choćby najbanalniejsza – do testów wielu wersji systemów np. jak ja wykorzystuje WS 2008 R2/W7. Oczywiście można to wszytsko zrobić bez dysków VHD, ale zazwyczaj wiąże się to z problemem przerabiania partycji, co jest szczególnie uciążliwe gdy już działamy na jednym z systemów.

Ale najlepsze przykłady dostarcza nam życie, ostatnio musiałem przetestować nową wersję oprogramowania. Niestety w razie konieczności musiałem mieć również szybki dostęp do starszej wersji i gdyby nie fakt, iż aplikacja wykorzystywała pewne elementy hardwaru (czyniki kart inteligentnych) to przetestowałbym to przy użyciu Virtual PC – nie by się nie dało, gdyż jest pewien trik jak podłączyć do virtual PC użądzenie na USB, ale to innym razem. A właśnie dzięki wykorzystaniu dysku VHD mogłem postawić świerzy system tylko i wyłącznie do testów aplikacji. Dodatkowo pozwoliło to odizolować się od już istaniejącego środowiska co również wyeliminowało ewentualne negatywne oddziaływanie reszty oprogramowania.

Przejdźmy jednak do meritum. W momence gdy mamy załadowany system instalatora, naciskamy SHIFT+F10. Dzięki temu zabiegowi możemy odblokować dostęp do lini komend wraz z całą zawartością podstawowych narzędzi zawartych w WinPE.

 

Następnie uruchamiamy aplikację Diskpart, tworzymy nowy dysk vhd (domyślnie tworzony jest dysk fixed, który jest zalecany do instalacji systemu) i podłanczamy go do systemu.

create vdisk file=<lokalizacja dysku vhd> maximum=<rozmiar w MB>
create vdisk file=D:\W7\W7.vhd maximum=20000

 

select vdisk file=<lokalizacja dysku vhd>
select vdisk file=D:\W7\W7.vhd

 

attach vdisk

Po tej krótkiej operacji wystarczy przejść do dalszej części i przeprowadzić cały proces instalacji ze wskazaniem lokalizacji na nowow stworzonym dysku VHD.

W przypadku gdy mamy już inny system na danym komputerze, zostanie dodany kolejny wpis z wyborem lokalizacji rozruchu systemu. Jeżeli jednak ktoś chce zająć się bardziej zaawansowaną konfiguracją rozruchu odsyłam do bcdedit’a bądź msconfig’a jeśli ktoś woli GUI.

Źródła:
http://technet.microsoft.com/en-us/library/dd744338(WS.10).aspx
http://technet.microsoft.com/en-us/magazine/ee872416.aspx

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s