Windows 7 Flash

Ostatnio miałem drobny zgryz, mianowicie jak zainstalować Office’a na netbooku. Tu akurat prosta sprawa była gdyż wystarczy zgrać płytkę na pendraka i po sprawie. Przy okazji jednak zainteresowałem się tematem jak zainstalować system na takim sprzęcie, gdy nie ma się napędu. Metod wyjścia z tego problemu jest kilka, chociażby podłączenie zewnętrznego napędu DVD (ale trzeba go najpierw mieć lub mieć interfejs do podpięcia zwykłego napędu przez USB). Można również wykorzystać instalację sieciową. Tylko przygotowanie takiego środowiska nie posiadając go wcześniej troszeczkę trwa, więc takie podejście jest dobrym przerostem formy nad treścią. Dużo prostszym rozwiązaniem jest również instalacja np. z pendriva, ale by tego dokonać trzeba go jednak odpowiednio spreparować.

Jest kilka metod by to zrobić, chociażby jedna z użyciem UltraISO i „nagraniem” obrazu płyty na zewnętrzną pamięć. Niemniej jednak po co skoro wszystkie niezbędne narzędzia znajdują się w systemie Windows.

Do całej zabawy potrzebujemy pendraka minimum 4GB (szkoda, gdyż pliki zajmują troszeczkę ponad 2GB, aż by się prosiło o odchudzenie :))
Następnie przechodzimy do wiersza poleceń, ale koniecznie z uprawnieniami administratora. Uruchamiamy aplikację Diskpart i wykonujemy:

 1. Szukamy naszej pamięci flash
 2. Wskazujemy ją
 3. Czyścimy  – uwaga zostaną usunięte wszystkie dane więc jak coś to backup.
 4. Tworzymy nową partycję
 5. Ustawiamy ją jako aktywną
 6. Formatujemy do Fat32
 7. Przypisujemy literę dysku
 8. Kopiujemy pliki z płyty DVD

Przykład:

diskpart
list disk
select disk 1
clean
create partition primary
active
format fs=fat32 quick
assign
exit
xcopy G:\* I:\ /E

Prawie gotowe, teraz tylko wystarczy zmienić sposób bootowania. Tutaj niestety nie ma jednoznacznego przepisu gdyż różni się to pomiędzy poszczególnymi wersjami biosów. Testowałem to na 3 maszynach i miałem takie propozycje bootowania:

 • USB-HDD
 • Removable Device
 • HDD -> z dodatkową możliwością wyboru dysku

Najlepiej wybierać intuicyjnie w zależności od biosu. Następnie uruchamiamy ponownie maszynę i rozpoczynamy instalację. Taki proces stawiania systemu ma jeden ogromny plus, jest o wiele szybszy niż normalna instalacja z płyty DVD, więc można stosować nie tylko do netbooków.

Źródła:
http://edge.technet.com/Media/Installing-Win7-using-a-USB-Stick/
http://www.windows7.pl/forum/index.php/topic,1415.0.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s