Runas explorer

Dziś krótko i na temat. Sprawa dość banalna – przynajmniej dla mnie, a mimo wszystko okazuje się, iż wiele osób ma z tym problemy. Mianowicie jak będąc na koncie zwykłego użytkownika uruchomić dostęp „explorera” z uprawnieniami administratora, np. mamy wdrożenie i trzeba szybko podmienić kilka plików lub zmienić uprawnienia bez przelogowania się.
Normalna droga poprzez runas, nie za bardzo działa. By zadziałała trzeba najpierw zabić proces explorera, a wiadomo z czym to się wiąże (jak ktoś nie wie to można to łatwo przećwiczyć :)) i następnie z linii komend użyć:

runas /user:<user> explorer

Niemniej nie jest to wygodne wyjście (choć w jednym przypadku jedyne).

Wcześniej celowo użyłem stwierdzenia z „”, gdyż w moim rozwiązaniu nie do końca uruchamiamy explorera z innymi poświadczeniami. Mianowicie prostszym rozwiązaniem jest po prostu próba połączenia się z administracyjnym zasobem sieciowym na własnej maszynie:

\\127.0.0.1\c$

I otrzymujemy ładne okienko podania poświadczeń do zasobu.

Niestety działa tylko w przypadku gdy pracujemy na koncie z uprawnieniami innymi niż administrator – to jest ten jedyny przypadek gdy nie zadziała, no ale z drugiej strony wtedy nie jest nam to potrzebne 🙂

Alternatywą dla skrypciaży jest oczywiście:

net use x: \\127.0.0.1\c$ /user:administrator *

Minusem jest to, iż musimy pamiętać o zachowaniu ścieżki sieciowej \\127.0.0.1\c$ lub podmapowanego dysku np. X. Nie jest to zbyt powalający trik, ale do podmiany/edycji plików czy zmiany uprawnień to w zupełności wystarcza.

Aha rozwiązanie to tyczy się głównie starszych systemów jak np. Windows XP. W nowszych całą sprawę załatwia za nas UAC pozwalając na podniesienie poziomu uprawnień w odpowiednim momencie. No chyba, że ktoś jest na tyle nawiedzony, by go wyłączać co osobiście uważam za głupotę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s