Przygotowanie do wdrożenia, czyli pierwsze kroki z WAIK 2.0

Czasem w firmach zdarza się sytuacja gdzie zostaje zakupiona partia komputerów najczęściej o zbliżonych lub nawet identycznych parametrach i przyszłej konfiguracji. W przypadku jednej lub dwóch maszyn postawienie systemu wraz z oprogramowaniem nie stanowi jeszcze dużego problemu, niemniej jednak przy ilości np. 20 maszyn to może już być uciążliwe.

Do takich sytuacji został wiec wydany pakiet o nazwie Windows Automated Installation Kit (WAIK) obecnie już w wersji 2.0. Zawiera on m.in. zestaw narzędzi do stworzenia tzw. „Live Cd”, a fachowo to Windows PE 3.0, narzędzie do tworzenia obrazów ImageX, Windows System Image Manager, czy narzędzie do migracji czyli User State Migration Tool (USMT). By było ciekawiej to wszystko legalnie i za darmo 🙂

Dziś postaram się przybliżyć w jaki sposób przygotować bootowlną płytę WinPE3.0 zawierającą zestaw przydatnych narzędzi wykorzystanych w późniejszym wdrożeniu.
W pierwszej kolejności pobieramy pakiet instalacyjny WAIK dla Windows 7 ze strony Microsoft Downloads, a następnie instalujemy go na własnym sprzęcie.

Po poprawnej instalacji w menu start pojawi się pozycja „Microsoft Windows AIK”. Wewnątrz znajduje się nowo zainstalowany commandlet „Wiersz polecenia narzędzi wdrażania”, który to uruchamiamy go z prawami administratora.

Aby przystąpić do tworzenia naszego mini systemu, musimy najpierw zdecydować o architekturze w jakiej ma być przygotowany system. Do wyboru mamy x86, amd64 lub IA64. Całość wykonujemy poleceniem:

copype x86 <ścieżka do folderu z plikami roboczymi>
copype x86 e:\winpe_x86

Aby dokonać jakichkolwiek zmian w domyślnie utworzonym obrazie winpe.wim, musimy go najpierw zamontować w trybie read/write. Do tego celu służy parametr /mountrw

imagex /mountrw <ścieżka do obrazu wim> <index woluminu w obrazie, domyślnie 1> <ścieżka docelowa gdzie ma być „rozpakowany” obraz>
imagex /mountrw e:\winpe_x86\winpe.wim 1 e:\winpe_x86\mount

Gdy montowanie obrazu zakończy się sukcesem, możemy przekopiować przydatne nam narzędzia do katalogu ze źródłami. Do nich możemy zaliczyć narzędzia z katalogu C:\Program Files\Windows AIK\Tools\, gdzie m.in. znajduje się ImageX wykorzystywany w dalszej części wdrożenia.

copy "C:\Program Files\Windows AIK\Tools\x86\imagex.exe" e:\winpe_x86\mount\Windows\System32\

Możemy również skopiować jakiś menadżer plików (np. TotalCommander), przeglądarkę internetową czy dowolne narzędzie działające w wersji „Portable”.

Po wgraniu wszystkich niezbędnych narzędzi musimy zatwierdzić zmiany w obrazie i ponownie go spakować do pliku winpe.wim. Robimy to również Imagex’em tym razem jedtek z parametrami /unmount oraz /commit

imagex /unmount /commit <ścieżka do katalogu z plikami źródłowymi>
imagex /unmount /commit e:\winpe_x86\mount

Ostatnim krokiem jest przygotowanie bootowalnego nośnika w postaci pliku iso. Aby to zrobić musimy najpierw skopiować wcześniej spreparowany plik winpe.wim do katalogu ISO\sources wraz ze zmianą nazwy na boot.wim. Należy pamiętać o zmianie nazwy gdyż bez tego mogą być problemy ze wystartowaniem systemu z takiego nośnika.

copy e:\winpe_x86\winpe.wim e:\winpe_x86\ISO\sources\boot.wim

Sam obraz tworzymy przy użyciu narzędzia oscdimg.
Przydatne parametry:
-blokalizacja – Określa lokalizację pliku sektora rozruchowego El Torito. Nie należy używać żadnych spacji, na przykład -bC:\Katalog\Etfsboot.com
-h – Powoduje uwzględnianie plików i katalogów ukrytych.
-n – Włącza obsługę długich nazw plików.

oscdimg <parametry> <ścieżka źródłowa katalogu ISO> <ścieżka docelowa obrazu  iso>
oscdimg -h -n -be:\winpe_x86\etfsboot.com e:\winpe_x86\ISO e:\WinPE.iso

Tak stworzony obraz możemy wypalić na płytę i użyć w dalszej części wdrożenia.

Źródła:
Dokumentacja techniczna WAIK 2.0
http://technet.microsoft.com/en-us/library/dd349343(WS.10).aspx

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s